ZADZWOŃ
DO NAS

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej stosowanym materiałem w ociepleniu budynków metodą wdmuchiwania jest celuloza. Powstaje ona z wyselekcjonowanych gatunków makulatury gazetowej, które są odpowiednio przygotowane i zaimpregnowane, co z kolei zwiększa odporność ogniową. Materiały celulozowe mają właściwości izolacyjności cieplnej porównywalne z wełną mineralną. Świadczy o nich współczynnik przewodzenia ciepła – lambda (λ). Dla materiałów celulozowych waha się on od 0,045 W/m² do 0,037 W/m², przy czym im jest on niższy, tym lepiej, ponieważ można zastosować cieńszą warstwę izolacji. Przy celulozie o lambdzie 0,037 W/m² warstwa grubości 21 cm zapewnia współczynnik przenikania ciepła wynoszący 0,18 W/m², czyli taki, jaki jest wymagany przy ocieplaniu dachów nowo budowanych domów.

Poza bardzo dobrymi właściwościami termomodernizacyjnymi celuloza wyróżnia się dużą zdolnością pochłaniania i oddawania wilgoci zawartej w powietrzu. A to oznacza zdrowy mikroklimat pomieszczeń i brak problemów z pleśnią i grzybami, pojawiającymi się w zawilgoconych pomieszczeniach.  

Technologia ocieplania celulozą budynków, to jeden z najskuteczniejszych sposobów ograniczania strat ciepła. Wdmuchiwanie celulozy w postaci granulatu to metoda zdecydowanie skuteczniejsza, niż izolacja wykonywana z wełny mineralnej czy styropianu. Choć parametry izolacyjne są  bardzo zbliżone, to jednak ocieplenie celulozą jest wydajniejsze, ponieważ nie tworzą się puste przestrzenie, które są tak typowe dla innych izolacji. Ocieplenie celulozą może ograniczyć straty ciepła nawet o 30%.  

W przypadku naprawy izolacji w budynkach inwestorzy coraz częściej wybierają właśnie tę metodę, ponieważ nie wymaga ona poważnego remontu poddasza czy ścian. Materiał jest wtłaczany przez wąskie otwory, które łatwo można później ukryć.  

Źle ocieplone poddasze najlepiej zdiagnozować wykonując badanie termowizyjne, które dokładnie pokaże miejsca wnikania zimnego powietrza w konstrukcję przegrody poddasza użytkowego. 

Najczęściej są to:

  • Zimno w pokoju na poddaszu – pomieszczenia na poddaszu są wyczuwalnie chłodniejsze od tych na parterze
  • Skosy na poddaszu są zimne w dotyku
  • Przebywając na poddaszu inwestorzy często zgłaszają odczucie nazywane przez nich „promieniowania chłodem”
  • Z „gniazdek” w ściance kolankowej oraz z opraw lamp halogenowych w suficie dmucha zimne powietrze
  • Widoczne są zimne smugi i punkty w miejscach, gdzie były wkręcane śruby i mocowane profile rusztu pod płyty g-k
  • W specyficzny sposób topi się śnieg na dachu
  • Poddasze trzeba dogrzewać dodatkowymi grzejnikami olejowymi lub farelkami

Temperatury sięgające na poddaszu w okresie letnim sięgają nawet 35°C. Przy założeniu 100-250 m² powierzchni dachowej otrzymujemy ekstremalną moc grzewczą wynoszącą 300-600 W/m². W zależności od pokrycia dachowego, powierzchnia  dachu może osiągać temperaturę w zakresie 70-90°C. Rozgrzane dachówki wypromieniowują to ciepło w kierunku izolacji dachowej. Dzięki efektywnemu zastosowaniu nowoczesnych materiałów izolacyjnych o wysokiej zdolności magazynowania można odizolować ten strumień cieplny i zapobiec przed przegrzaniem przestrzeni na poddaszu.

Wdmuchiwany materiał izolacyjny odznacza się dwu- lub trzykrotnie większą gęstością, lepszą zdolnością magazynowania ciepła oraz bardzo niskim współczynnikiem przewodnictwa ciepła. W porównaniu z dachem izolowanym wełną mineralną, dachy, w których zastosowano izolację celulozową,  zapewniają znacznie lepszy efekt ochrony cieplnej. Powstaje on na skutek przesunięcia fazy oraz różnicy temperatur na wewnętrznej stronie dachu. Im mniej nagrzewa się płyta g-k od wewnątrz, tym mniej nagrzewa się wnętrze.